Praktijkassessment Makelaar Bedrijfsmatig Vastgoed
Het Praktijkassessment Makelaar Bedrijfsmatig Vastgoed (BV) is de laatste stap van je makelaarsopleiding. Met het diploma Makelaar BV op zak kun je je inschrijven als Register-Makelaar in de Kamer Bedrijfsmatig Vastgoed.
Het Praktijkassessment bestaat uit twee onderdelen: het Ervaringsdossier en het Assessmentgesprek. In je Ervaringsdossier verzamel je drie gevarieerde dossiers die je zelfstandig hebt uitgevoerd. Deze dossiers bevatten minimaal twee typen commercieel vastgoed (specialismen), minstens één aan- of verkoopdossier en één aan- of verhuurdossier. Ook voeg je een uitgewerkte Broker’s Opinion of Value (BOV) toe. Zorg dat elk dossier overzichtelijk is en onderbouw je keuzes met de relevante documenten uit de handleiding. Tijdens het Assessmentgesprek bevragen twee assessoren je over je werkzaamheden, ervaring en aanpak. Zij kijken hierbij verder dan alleen je specialisme.
Met dit assessment bewijs je dat je een vakvolwassen makelaar bent die volledig zelfstandig werkt. VastgoedCert draagt de directe verantwoordelijkheid voor dit assessment.
Schrijf je in voor het Praktijkassessment
inschrijfformulier
Voorwaarden voor deelname
Je kunt deelnemen als je het diploma Basistheorie Vastgoeddeskundige BT1+2 hebt behaald én het certificaat Specialisatie Bedrijfsmatig Vastgoed .
VastgoedCert verwacht dat je minimaal drie jaar relevante werkervaring hebt opgedaan voordat je je inschrijft, zodat je jouw vakvolwassenheid goed kunt aantonen. Voldoe je hier nog niet aan, maar ben je ervan overtuigd dat je wel zelfstandig en bekwaam genoeg bent? Neem dan contact op met VastgoedCert om de mogelijkheden te bespreken. Zorg in dat geval voor een stevige onderbouwing waarin je dit aantoont.
De deelnamekosten bedragen € 1.195,- exclusief btw. Je ontvangt de factuur nadat je het Ervaringsdossier hebt ingediend.
STAP 1: Het inleveren van je Ervaringsdossier
Lever drie digitale klantdossiers in bij VastgoedCert voordat je aan het gesprek deelneemt. Gebruik hiervoor dossiers uit je eigen praktijk die jouw ervaring goed illustreren. Je ontvangt vooraf de voorwaarden en krijgt toegang tot een digitale omgeving waarin je de dossiers uploadt. Je hebt hiervoor een jaar de tijd.
VastgoedCert controleert je dossier binnen zes weken op volledigheid. Is alles akkoord? Dan ontvang je per e-mail een uitnodiging om het assessmentgesprek te plannen. Uiterlijk twee weken voor het gesprek ontvang je een definitieve bevestiging.
Alle betrokkenen behandelen je documenten vertrouwelijk. Vanwege de AVG-privacywetgeving verwijdert VastgoedCert de documenten binnen zes maanden na de definitieve uitslag.
STAP 2: Het Assessmentgesprek
Tijdens het assessment praat je over je praktijkervaring om aan te tonen dat je bekwaam bent als Register-Makelaar. Je reflecteert op je eigen handelen en onderbouwt de keuzes die je in je dossiers hebt gemaakt.
Het assessment is een interview dat maximaal 80 minuten duurt. Het bestaat uit het assessmentgesprek (75 minuten) en een kort reflectiegesprek (5 minuten). Na een korte kennismaking start je met een toelichting van 10 minuten op je klantdossiers.
Tijdens het assessment voer je een gesprek over jouw praktijkervaring (mede gebaseerd op de klantdossiers die je hebt ingeleverd), met als doel de mate van bekwaamheid als Register-Makelaar vast te stellen. Tijdens het gesprek reflecteer je op je eigen handelen en onderbouw je gemaakte keuzes.
Het assessment is een curriculumgericht interview en duurt maximaal 80 minuten en bestaat uit 2 onderdelen: het assessmentgesprek (75 minuten) en het reflectiegesprek (5 minuten). Na een korte wederzijdse kennismaking start je het gesprek met een uitgebreide toelichting op één van je klantdossiers (10 minuten). De assessoren kiezen welk dossier je toelicht, je hoort dit ter plekke. Vervolgens houden de assessoren een vraaggesprek met je over de werkzaamheden die je hebt verricht tijdens de uitvoering van je klantdossiers. Je mag het ingeleverde ervaringsdossier digitaal of op papier meenemen naar het assessmentgesprek.
Het gesprek richt zich op jouw professioneel handelen en reflectie op je werkwijze. Je wordt beoordeeld op je vermogen om keuzes te onderbouwen, je inzicht in het verloop van de klantdossiers en je capaciteit om te reflecteren op je eigen handelen. Het tonen van zelfinzicht, leren van ervaringen, en het signaleren van verbeterpunten zijn belangrijke elementen voor een succesvolle beoordeling.
Het assessmentgesprek wordt afgenomen door twee praktijkassessoren en zal ten behoeve van de beoordeling worden opgenomen (beeld en geluid). Er mag geen enkele relatie tussen de kandidaat en de praktijkassessoren bestaan, zodat een objectieve beoordeling kan plaatsvinden. Daarnaast is er een procesassessor aanwezig die het verloop van het assessmentproces borgt. Daarna voer je een kort reflectiegesprek met de assessoren. Hierin kun je aangeven hoe je terugkijkt op het gesprek en eventueel terugkomen op enkele onderwerpen. Na afloop van het gesprek komen de praktijkassessoren op basis van het gesprek tot hun oordeel.
Goede voorbereiding is het halve werk
In het interview gaan de assessoren diep in op de dossiers die je hebt aangeleverd. Zij vragen je om kritisch naar je eigen keuzes en acties te kijken. Hoewel dit geen theoretisch examen is, moet je jouw vakinhoudelijke kennis wel direct kunnen inzetten om je beslissingen te verantwoorden. Zorg dus dat je deze kennis paraat hebt.
De beoordeling
De assessoren beoordelen je op de volgende punten:
- algemene indruk
- trends en ontwikkelingen in de markt
- toelichting en onderbouwing van je dossier (o.a. onderzoek en onderhandelingen)
- prijsindicatie
- ethiek
- reflectie
De assessoren brengen een advies uit aan de examencommissie, die vervolgens de definitieve uitslag vaststelt. Je slaagt als je minimaal 49 van de 70 punten behaalt.
Uiterlijk zes weken na het gesprek laat VastgoedCert weten of je geslaagd bent. Je ontvangt dan ook de onderbouwing van de assessoren. Ben je geslaagd? Dan stuurt VastgoedCert je het diploma Makelaar Bedrijfsmatig Vastgoed eenmalig toe.
Ben je het niet eens met de uitslag?
Ben je het niet eens met de uitslag of met de afwijzing van je assessment, dan kan je op grond van het Examenreglement van VastgoedCert binnen zes weken na de verzenddatum van de uitslag of de afwijzing hiertegen bezwaar aantekenen. Hier zijn mogelijk kosten aan verbonden, die je terug krijgt wanneer je bezwaar gegrond wordt verklaard en daarmee alsnog geslaagd bent voor het assessment. Op het moment dat een bezwaar ongegrond wordt verklaard verbeur je de (on)kostenvergoeding.
Ben je het niet eens met de uitslag of met de afwijzing van je assessment, dan kan je op grond van het Examenreglement van VastgoedCert binnen zes weken na de verzenddatum van de uitslag of de afwijzing hiertegen bezwaar aantekenen. Hier zijn mogelijk kosten aan verbonden, die je terug krijgt wanneer je bezwaar gegrond wordt verklaard en daarmee alsnog geslaagd bent voor het assessment. Op het moment dat een bezwaar ongegrond wordt verklaard verbeur je de (on)kostenvergoeding.
Klachten over het verloop van het Praktijkassessment kunnen achteraf schriftelijk worden ingediend bij het bestuur VastgoedCert. Klachten die tijdens het assessmentgesprek ontstaan over het verloop van het gesprek kunnen ook direct bij de aanwezige procesassessor worden gemeld. Alle klachten dienen te zijn ingediend uiterlijk twee weken na het voorval waarop de klacht betrekking heeft.